Benim Gözümden İstanbul

İstanbul’da yaşayan biri olarak bu şehirde her gün farklı bir güzellik keşfediyorum. Fotoğraf çekmeye başladığımdan beri İstanbul’u başka bir gözle görmeye başladım.

Bana göre İstanbul’un her semti ayrı güzel… Örneğin gün batımları Caddebostan-Bostancı sahil hattında muhteşem olur, Kadıköy ve Moda’da da, Beykoz’da da. Galata Köprüsü üzerinden Haliç altın saatlerde ve gün batımlarında kesinlikle seyredilmeli bence.

Güneşin ilk ışıklarını gösterdiği zamanlarda Ortaköy – Bebek hattına, Sarıyer’e, Caddebostan-Bostancı sahiline bayılıyorum. Güneşin ilk ışıklarının pembeliğinin evlerin pencerelerine vurması, Boğaz boyunca yayılması seyretmeye doyamadığım anlardan.

Bulutlu günlerde gün doğumları ve gün batımlarında gökyüzünün aldığı pembeli morlu turunculu tonları, mavileri seyretmek ve fotoğraflamak ise bir başka keyif.

Gökyüzünün berrak olduğu ve puf puf bulutların olduğu bir günde Boğaz’ın tepelerinden İstanbul fotoğrafı çekmeyi çok seviyorum. Bulut bence kesinlikle manzara fotoğrafının en güzel aksesuarı, puf puf haliyle de uzun pozlama yaptığınızda kayan ve hareket eden haliyle de…

Köprüler ise fotoğraflamayı en sevdiklerim… İstanbul’un köprülerine ışıklar içindeyken bayılıyorum. Renkli ışıklarıyla Boğaz’ın süsü gibi görüyorum onları. Işıkların denize yansıması, hele bir de gece fotoğrafı çekiyorsanız suyun da tül gibi görünmesi, bana göre muhteşem bir görüntü. Tabii ki  köprülerin üstüne konan bulutlar, köprülerin altından geçen tekneler, gemiler ve köprülerden geçen arabaların ışıkları da bu çok sevdiğim görüntünün olmazsa olmazları.

Galata Köprüsü’ne gelince, o ayrı güzel. Balıkçılarla, vızır vızır geçen tekne ve vapurlarlarla, arkasında tarihi binaların ışıklı silüetleriyle tipik bir İstanbul manzarası çıkıyor karşıma.

Ne zaman kendimi Salacak’ta bulsam Kız Kulesi muhteşem pozlar veriyor bana.

Tarihi yarımadayı unutmadım. Günün her saati canlı  olan bu muhitte fotoğraf çekmenin ayrı bir eğlencesi var.

Onun için her fırsatta yaşadığım bu güzel şehri fotoğraflıyorum, her seferinde de fotoğraflayacak yepyeni değişik bir şey buluyorum.

Çektiğim fotoğrafları Galeri sayfalarımda bir araya getirdim. Özellikle gece fotoğrafları içinde bolca İstanbul var. Benim gibi siz de İstanbul’u seviyorsanız göz atmanızı tavsiye ederim.

Sevgiyle kalın…

Yorumunuz: