Gece Gündüz İstanbul sergimiz açıldı…

Gece Gündüz İstanbul proje grubumuzun çalışmalarından en güzel fotoğraf seçkilerinden oluşturarak düzenlediğimiz sergimiz açıldı. Sergide benimle birlikte 14 fotoğrafçının eserleri yer alıyor. Sergimizde her fotoğrafçı kendi özgün tarzını yansıtarak kendi gözünden İstanbul ve yaşam karelerini sergiliyor.

Sergi Timurtaş Onan rehberliğinde İstanbul Footğraf Galerisi bünyesinde gerçekleştirdiğimiz uzun soluklu bir çalışmanın sonucu…

3 Mart 2018’e kadar görülebilecek sergide eserleri sergilenen fotoğrafçılar Gülizar Aktaş, Emel Arısan Yöney, Reyhan Aygör İncekara, Nurhayat Baysal, Selda Bedestenlioğlu, T. Mete Çelebican, Selda Durkut Gürkan Emecan, Pelin Genç, Kaan Gürsal, Çağrı İşbilir, Serra Kemmer, Tülin Şahin Safi, Özlem Uçarkuş ve Fevzi Yağcı.

Sergi kataloğumuz için sevgili arkadaşım Tülin Şahin Safi’nin yazdığı yazıyı da burada paylaşıyorum…

“Gece Gündüz İstanbul” fotoğraf projesiyle son yıllarda sosyal, kültürel, doğal ve mimari anlamda pek çok değişim gösteren Istanbul’u bir kartpostal kenti gibi göstermekten ziyade kent yaşamına dair fotoğrafların yer aldığı bir çalışma yapmayı amaçladık. İstanbul bu anlamda çok zengin ve esinlendirici bir şehir.

Projemiz süresince günün farklı saatlerinde, değişen hava koşullarında ve renkli sosyal ortamlarda çalıştık. Bir kentin zenginliği olan çeşitli kültürlerden insanlarla iletişim içinde olduk. Onların kimi zaman ironik, kimi zaman hüzünlü hikayeleri fotoğraflarımıza konu oldu.

Sokak festivalleri, bit pazarları, kahvehaneler, kafeler, barlar ve sokağın ta kendisi çalışma alanımızdı. Her gün yaşam gailesiyle geçip gidenler, göçlerle gelenler, ekmeğinin peşinde olanlar, sokak müzisyenleri, gece insanları, evsizler, her şeyden habersiz günlük yaşamını sürdürenler; kısacası Istanbul’un tüm gizli kahramanları bu projenin birer parçası ve fotoğrafların ilham kaynağıydı.

Bir yıl süren projemiz sokak fotoğrafçılığı ağırlıklı ama başka bakış biçimlerine de yer vermekte. Değerli hocamız Timurtaş Onan’ın “Beyoğlu Geceleri”, “Istanbul Blues” gibi projelerinden esinlendik, kendisinin sanatçı bakış açısı, titizliği ve heyecanı projeyi yönlendirdi.

Her birimiz seçtiğimiz konular ve özgün yaklaşımlarla kendi tarzımızı yansıttık. Biz proje katılımcıları için bu bir yıllık süre değişik deneyimlerle dolu, uyumlu ve keyifli bir süreçti. Uzun yürüyüşleri de unutmamak gerek. Nihayetinde sergi ile sonuçlandırdığımız bu çalışmamızı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Umarım vaktiniz olur ve sergiyi ziyaret edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere,

Sevgiyle kalın..

Yorumunuz: