Kaliforniya Notları – V

Kaliforniya gezimle ilgili birkaç notum daha kaldı yazmak istediğim. Bunlardan biri de Muir Woods National Park gezimiz.

Muir Woods National Park, San Francisco’ya yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta kızılservi (redwood) ağaçlarından oluşan kocaman bir orman.

Yol boyunca ormana yaklaştıkça hem meşelerden gelen harika koku hem de ormanın güzel kokusu bütün resmi daha da harika yapıyor.

Muhteşem güzellikteki bu kızılserviler, şimdiye kadar gördüğüm en uzun ağaçlar – boyları yaşlarına göre 80 ila 120m arasında değişiyor. Tabii yaşlarının da 600 ila 800 yıl arasında değiştiğini söylersem çok şaşırtıcı olmaz sanırım.

Galeri-Socal42

Tarihçesi de enteresan. Kaliforniya’da çokça olan kızılserviler, 1800’lü yıllarda altın arayıcıları (California Gold Rush) zamanında inşaatlarda kullanmak üzere kesilmiş. Burası çok kolay ulaşılır bir yerde olmadığı için sona kalmış. Ağaçları korumak isteyen bir kişi ise bu araziyi satın almış ve daha sonra da burası bir milli parka dönüştürülmüş.

Galeri-SoCal45

 

 

 

Galeri-SoCal44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyanın en uzun ağaçlarıymış kızılserviler; ince uzun, çok zarif görüntüde olan bu ağaçları seyretmeye doyamıyor insan. Ağaçların dokusu da ayrıca güzel, dokununca hemen hissediyorsunuz. Ve kesinlikle kadraja sığdırmak için akrobatik hareketler yapmak gerekiyor.

Benim gibi yeşili seven biri için şahane güzellikte bir doğa harikası Muir Woods. Kaliforniya genelinde ağaçların güzelliğine ve bakımlılığına hayran kalmıştım, ama burada o koca ağaçların içinden yürürken bir başka hissediyorsunuz. Ağaç kovukları da masallar ve çizgi filmlerdeki türden, içine girip otursanız bir oda kadar…

Orman boyunca yapılmış ahşap yürüme yolları ve derelerin üzerindeki köprüler sayesinde istediğiniz kısma çok rahat yürüyebiliyorsunuz. Hatta yaşı oldukça ilerlemiş tekerlekli sandalye ile burayı gezenleri bile gördüm.

Bu zarif uzun ağaçlardan oluşan ormanın diğer zarif sakinleri ise ceylanlar. Ağaçların arasında koşan, kendine yiyecek arayan ceylanlar tüm ziyaretçilerin ilgisini çekiyor tabii ki.

Galeri-SoCal43

Fotoğrafa gelince, günün değişik saatlernde orman ve ağaçlardan süzülen ışık huzmeleriyle, ağaçların arasından görünen güneş ile harika kareler yakalamak mümkün. Makrocular için de ağaçların dokusu ve kovuklarını çekmek için çok güzel bir mekan. Ceylanları unutmayalım. Bir de bolca renkli kıyafetleriyle insanları çekebilirsiniz. Ağaçların boyu ile güzel bir görüntü veriyor. Ağaçların uzunluğundan dolayı tahmin ettiğimden daha azdı ışık. Tripod da yanımda olmadığı için yüksek ISO ile çektim çoğu kareyi…

Galeri-SoCal42

Bugünlük de bu kadar…

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sevgiyle kalın…

 

 

 

Yorumunuz: