Kerpe & Kefken’de Güzel Bir Gün…

Epeyce zamandan sonra yeni blog yazım… Birkaç ay geriye gidip kaldığım yerden devam edeyim dedim, en son Kefke ve Kerpen’e yaptığımız fotoğraf gezisini yazmaya niyetlenmiştim, oradan devam ediyorum…

Ağustos ayının son haftasonu çok sevdiğim fotoğrafçı arkadaşlarımla birlikte arabaya atlayıp Kefke ve Kerpen’e gitmeye karar verdik. Hem doya doya bütün gün fotoğraf çekip hem de fotoğraf klübümüz Photofocus’un Eylül ayında başlayacak yeni döneminde düzenleyeceğimiz gezilerden biri olarak ön araştırma yapmış olacaktık.

Şansımıza harika bir hava vardı. Yaza göre aşırı sıcak olmayan, fotoğraf çekmeye elverişli bir hava… Yol boyunca müzik eşliğinde yeşilliklerin içinden geçerek ve tatlı tatlı sohbet ederek bir iki saatte Kerpe’ye ulaştık. Ve havanın ikinci güzelliği ile karşılaştık – tam manzara fotoğrafı ve tabii uzun pozlama yapmaya elverişli bulutlar ve dalgalı deniz… Biz uzun pozlamacılar manzaralarında bulut olmasını severler, en azından ben 🙂 Bulutların hareket etkisini fotoğraflarıma yansıtmayı çok seviyorum. Dalgalar da 1 saniyelikten dakikalar sürenlerine kadar çeşitli pozlama sürelerinde fotoğraflar çekip farklı etkiler yaratmak için idealdi.

Hemen tirpodlar açıldı, filtreler takıldı ve fotoğraf çekmeye başladık. Kerpe’de muhteşem şekilllerde kayalar var, aralarındaki boğazlardan kayalara ulaşıp çarpan dalgalarla şahane kadrajlar oluşturabiliyorsunuz. O gün hemen her açıdan çektik kayaları.

  

 

 

 

 

 

O gün benim çok sevgili Lee Big Stopper filtremin başına gelmedik kalmadı. Önce denize düştü, iki kayanın arasına sıkıştı, sonra bir iki kez daha düştü ve en sonunda bir kayanın üzerine düşerek kırıldı:( Sonradan anladım ki filtre tutucusunun ayarı bozulmuş, o yüzden de filtreyi tutmuyormuş.

Üzüldüm tabii, çünkü BigStopper’sız o bulutları kaçırmak çok büyük şanssızlık olacaktı. Elimdekilerle BigStopper’ın boşluğunu doldurmaya çalıştım ben de. Polarize filtrem ve LittleStopper’ımı üst üste takarak pozlamaları yaptım. Tabii ki ikisi 10-stop filtre ayarına yetişmedi ama kısa uzun pozlamalar yapabildim. Bir de böyle zamanlarda başvurduğum diğer teknik olan multiple exposure (çoklu pozlama) tekniğini kullandım ek olarak, yani üç kareyi üst üste çekip pozlamayı biraz daha uzatmaya çalıştım.

 

 

 

 

 

 

O yüzden gördüğünüz fotoğraflarımda bulutlar az hareketli. Bence bu hali de güzel oldu.

Kefken’in kayaları pembe renkli ve denize müthiş yansımalar yapıyor. Ayrıca yüksekten kayalara çarpan dalgaları fotoğraflayabileceğiniz harika kadrajlar çıkıyor.

Yazımın içine fotoğraflardan birkaçını serpiştirdim. Kalanı ise websitemin Manzara&Doğa galerisinde (www.pelingenc.com/gunduz_manzara/).

O günden bu kareler ve dostlarla geçirilmiş çok keyifli bir günün anıları kaldı… Bir de kırık filtrenin gizemli hikayesi 😉 Umarım siz de bu kareleri keyifle izlersiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, arayı açmayacağım….

Sevgiyle kalın…

 

Yorumunuz: